Kürt yönetmen kendi imkanları ile film çekiyor

Dersim (Rudaw) – Kürt Yönetmen Kazım Öz, ekonomik zorluklara rağmen "Bir Kar Tanesinin Ömrü" adlı filminin çekimlerine devam ediyor.

9'uncu filmi olan "Bir Kar Tanesinin Ömrü" adlı filmini doğduğu topraklarında çeken yönetmen Öz, düşük bütçeyle ve kendi imkanları ile zor şartlar altında filmi tamamlamaya çalıştıklarını söyledi.

Kırık bir aşk hikayesi, bembeyaz bir yolculuk ve iki cinayetin konu edildiği "Bir Kar Tanesinin Ömrü" filminin sahnelerinin çoğu Ovacık, Pertek ve Dersim merkezde çekildi.

Uzun metrajlı filmin uluslararası olan bir festivalde vizyona girmesi planlanıyor. Film bir aşk hikayesini anlatıyor.

Kazım Öz tarafından gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin hikayesi Trabzon'da başlıyor, Dersim, Elazığ ve Erzincan'da devam ediyor.

Birçok sahnesinin Dersim merkezde çekildiği "Bir Kar Tanesinin Ömrü" film çekimleri ile ilgili Rûdaw'a açıklamada bulundu.

Yönetmen Öz, "Üç haftadır film çekimi için Dersimdeyiz, filmim adi 'Bir kar tanesinin ömrü.’ Bu benim son projem. 3-4 yıldır bu senaryo üzerinde çalışıyordum. Şimdi de Dersim’de filmi çekmekteyiz. Belki 2 gün sonra Karadeniz tarafına geçeceğiz” dedi.

“Filmin hikâyesi, kırık bir aşk hikayesi, Kürt bir erkek ile Türk bir kadının arasında geçiyor” diyen Öz, “Gerçekten zorlu şartlar altında çalışıyoruz. Çünkü ekonomik olarak çok eksikliğimiz var bu parasızlık bizi çok zorluyor. Bu filmin prodüksiyonunda hiçbir resmi kuruluş veya başka bir kuruluşun katkısı yok. Bütün bunlar benim emeğim ile ve izleyicilerin çabası ile gelişiyor. Umut ediyorum ki önümüzdeki haftaya kadar her şeyi bitireceğiz" diye konuştu.