Bir kar tanesinin ömrü çekimleri tamamladı.

BİR KAR TANESİNİN ÖMRÜ

…karlar altında tanıştılar, karlar altında ayrıldılar…

her şey karlar altında yaşandı…

 

Mutlu bir aşk yaşarken, bir anda terk edilen Trabzonlu genç kız, vedalaşmadan onu terk eden Hakkarili sevgilisiyle son bir kez bile olsa görüşebilmek için yollara düşer. Miase, yeni yıla bir hafta kala Dersim’e, onun izini sürmeye gider.

‘’Bir kar tanesinin ömrü ne kadar…’’

 

Adar, birkaç kırık sözden, Miase’nin hatıralarından başka bir şey bırakmamıştır.

 

Bir Kar Tanesinin Ömrü, Miase’nin bir hafta boyunca Dersim’deki arayışını, dalgalanan duygularını, yani karlar altında tanık olduğumuz hüzünlü ve kırık aşkını işler.

 

BİR KAR TANESİNİN ÖMRÜ

Aşk, namus, savaş ve yol…

Aşk… Bizi en zor kararlara zorlayan ya da uzun bir yola çıkaran ya da en büyük riskleri almamıza sebep olan temel duygumuz belki de aşk’tır. Bu hikâyede de Miase’yi hiç bilmediği bir coğrafyaya alıp götüren, ölümü göze almasına yol açan temel şey aşk’tır. Aşk; inanç, ırk, dil, sınıf, cinsiyet kimliklerini göz ardı ederek insanları birbirine bağlayan en güçlü tutkaldır.

 

Namus… Dünya çapında belki de en büyük sorun kadınlara karşı uygulanan baskı ve şiddettir. Türkiye’de yılda ortalama her gün üç kadın öldürüldü. Yani son bir yılda yaklaşık bin kadın öldürüldü. Bu korkunç istatistik dünyanın birçok ülkesinde benzer seviyelerde seyretmektedir. Bu kadınların çoğu onları sevdiklerini iddia eden en yakınındaki erkekler tarafından öldürülmekte. Ya sevgilisi ya eşi ya kardeşi ya babası tarafından işlenen bu cinayetlerin temel gerekçesi ‘namus’ kavramında gizli.

Savaş… Yarım yüzyıla yaklaşmakta olan Türkiye’nin doğusundaki savaş geriye çok büyük acılar bırakmış durumda. On binlerce Kürt ve Türk genci hayatlarının baharında kendilerini dağlarda savaşırken buldular. Her birinin hayatı bir film konusu olacak kadar trajik olaylarla dolu. Her birinin yarım kalan bir aşkı vardı mutlaka. Her birinin geride bıraktığı bir sevdiği vardı mutlaka.  Savaş asıl etkisini kalanlarda bırakıyor. Bu filmde Adar ile Miase arasındaki mutlu aşkı savaşın nasıl kirlettiğini, yaşanmaz hale getirdiğini göreceğiz. Bu anlamda özgür ve mutlu aşkların yaşanabilmesi için ‘barış’ın ne kadar elzem olduğunu görmüş olacağız.

Yol… Hareketin en basit biçim olarak yer değiştirme sadece fiziksel bir eylem değildir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal bir değişim sürecidir. Yola çıktığımızda düşünce sistematiğimizde bir hızlanma başlar. Geçmişe, geleceğe, var oluşumuza dönük dinamik bir sorgulama süreci yaşarız. Miase’nin bir kış günü karar verdiği yolculuğu, onun aynı zamanda kendi içsel yolculuğudur. Kendi içinde bir isyanı ve aynı zamanda bir arınmayı taşımaktadır. Miase’nin karlar altında yaşadığı bir haftalık yolculuk, filmi görsel, kültürel ve düşünsel olarak bir ‘yol filmi’ haline getirecektir.

Çekim Süreci

Oyuncu kadrosu

Ödüllü yönetmen Kazım Öz’ün yazıp yönettiği ‘’Bir Kar Tanesinin Ömrü’’ Mart ayınında çekimlerine başladı. Oyuncu kadrosunda Sema Gültekin, İsmail Zagros, Münir Can Cindoruk gibi genç yeteneklerin yanı sıra, Cezmi Baskın, Ömür Arpacı, Ali Sürmeli, Melih Çardak ve Muhlis Asan gibi önemli oyuncular da yer aldı.

 

Çekimlere pandemi engeli

Dersim’in karlar altındaki ilçesi Ovacık’ta başlayan çekimler, Hozat, Pertek ve Dersim şehir merkezinde devam etti. Zorlu mevsim şartları ve ekonomik sıkıntıların içinde yoğun tempolu bir şekilde çalışımalar sürerken, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, çekimleri de etkiledi ve çekim ekibi sete ara vermek durumunda kaldı.

Ardından normalleşme süreciyle birlikte, Haziran ayının ikinci haftası kalan sahnelerin çekimlerini Trabzon’da ve İstanbul’da tamamladı. Film şimdi ise kurgu aşamasında.

 

Sonbaharda seyirci ile buluşma

Daha önce de Zer, Bahoz ve He Bu Tune Bu ile festivallerden ödüllerle dönen Kazım Öz, ‘’Bir Kar Tanesinin Ömrü’’ ile de festivalleri gezmeyi planlıyor. Seyircisinin de merakla beklediği film, sonbaharda vizyona girmeyi hedefliyor.